На що варто звернути увагу при вакцинації проти COVID-19

Загроза для населення, яку становить COVID-19, величезна і виходить далеко за межі безпосередніх фізичних наслідків захворювання. Вакцинація критично важливий крок для стримування пандемії у поєднанні з ефективним тестуванням та застережними заходами, що вже застосовуються
27.07.21

Вакцинація проти COVID-19 критично важливий крок для стримування пандемії у поєднанні з ефективним тестуванням та застережними заходами, що вже застосовуються.

Про основні протипоказання до вакцинації, що базуються на визначених  (ВООЗ) рекомендаціях розповідає- Житенева Анна Юріївна- Сімейний лікар мобільної клініки DobroDoc+

Перелік протипоказань до вакцинації, що базується на визначених Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендаціях:
1. Серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад анафілактичний шок.

Пояснення

На сьогодні, це є єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19. Якщо ви знаєте, на що у вас алергія, ознайомтеся зі складом вакцини:

  • в інструкції на сайті Державного експертного центру МОЗ (www.dec.gov.ua),
  • на сайті vaccination.covid19.gov.ua,
  • у медпрацівників, які проводять вакцинацію.

Якщо маєте алергію на один із компонентів, то вам не варто робити щеплення цією вакциною.

Зверніть увагу

Побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для вакцинації.

Люди з алергійним ринітом можуть зробити щеплення навіть в період загострення хвороби.
2. Гострий період  захворювання, що супроводжується температурою тіла вище 38,5°С.

Пояснення

Перед проведенням вакцинації обов'язково потрібен огляд лікуючого лікаря із вимірюванням температури тіла. Тільки лікар може вирішити доцільність щеплення.
3. Захворювання і стани організму, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах проведення хіміотерапії у онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі). Інактивовані вакцини безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується. 

Пояснення

Якщо ви приймаєте препарати, що впливають на імунну систему, або просто побоюєтеся, що стан вашого здоров’я може бути протипоказанням до вакцинації, порадьтеся зі своїм лікуючим лікарем або лікарем інфекціоністом.

Зверніть увагу

Хронічні хвороби не є протипоказанням до щеплення! Навпаки, люди з хронічними захворюваннями ризикують важче перенести COVID-19, а тому потребують захисту, який дає вакцинація. Обов’язково сповістіть лікаря, який оглядає вас перед щепленням, про свої хронічні хвороби та про будь-які алергічні реакції, що були раніше.

  • Онкохворі у період ремісії та під час перериву між курсами лікування, люди з бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями, діабетом,  ВІЛ-позитивні люди обов'язково мають бути вакциновані за рішенням лікуючого лікаря, бо вони в групі ризику і можуть важко перенести COVID-19. 
  • Людей з серйозними порушеннями згортання крові (коагулопатіями) потрібно вакцинувати за рекомендацією, та у присутності профільного спеціаліста. Такі хворі потребують особливих умов введення вакцини (використовують тонку голку -- розмір 23G або менше тощо) та нагляду за ними у період після вакцинації. Пацієнту або членам сім’ї обов’язково повідомляють про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.
     

4. При вагітності не рекомендоване введення „живих” вакцин.

Пояснення

Якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19, наприклад працює у ковідній лікарні та/або має супутні захворювання, вона може обговорити можливість вакцинації з лікарем.Якщо, на думку лікаря, користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то жінку рекомендовано щепити мРНК-вакциною.Якщо вагітна отримала першу дозу вакцини проти COVID-19 на векторній платформі до або під час вагітності, то лікар має розказати їй про співвідношення ризиків та користі від другого щеплення, і жінка сама вирішуватиме, чи отримати другу дозу цією ж вакцини під час вагітності чи вже після пологів.Також, жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути щеплені мРНК-вакциною і векторною вакциною, якщо нема протипоказань у інструкції.

Запобіжні методи боротьби із COVID-19 допоможуть нам зупинити розповсюдження інфекції та повернутися до звичного життя.