Гостра інфекція верхніх дихальних шляхів. Чим вона небезпечна для дитячих вух та як цього запобігти?

Ні для кого не секрет, що з початком навчального року діти починають частіше хворіти, через те що їх організм стикається одразу з великою кількістю мікроорганізмів. Але чому ж так стається? Давайте розберемо.
07.09.21

Про основні причини виникнення гострого середнього отиту у дітей розповідає Левченко Ольга Юріївна ЛОР-лікар мобільної клініки DobroDoc+

Почнемо з найголовнішого – анатомії

У дорослої людини середня довжина слухової труби складає 3,6 – 4,5 см, а ширина на окремих відрізках різна. У дітей слухова труба коротша та більш ширша в порівнянні з дорослими. Особливо великий діаметр в ділянці носоглоткового співустя, де поруч знаходиться носоглотковий мигдалик (аденоїд). Тому у дітей раннього віку, які частіше хворіють гострими назофарингітами (аденоїдитами), коли мигдалик продукує багато інфікованого слизу, і має місце більший ризик виникнення середнього отиту через потрапляння цього слизу у слухову трубу та в подальшому у середнє вухо.

Але які симптоми можуть допомогти батькам запідозрити гострий середній отит?

Виникненню вушних симптомів, як правило, передує гостра інфекція верхніх дихальних шляхів (закладеність носу, виділення з носу різного характеру, покашлювання). Зазвичай спостерігається швидкий початок вушного болю та іноді це може бути єдиним симптомом гострого середнього отиту. Вираженість може бути різною, але не корелює з тяжкістю перебігу. У молодших пацієнтів, які ще не можуть про це сказати, свідчать – смикання вуха рукою, тертя або тримання за вухо. Зміна характеру сну або поведінки у бік занепокоєння – те що зазвичай відмічають батьки. Буває гноєтеча з вуха, після якої, як правило, біль зменшується. Також специфічною скаргою є зниження слуху (діти починають перепитувати або робити мультики гучніше). Підвищення температури тіла в комбінаціїї з вищезазначеними симптомами повинно ще більше насторожити батьків та запідозрити гострий середній отит. В такому разі необхідно одразу звернутися до ЛОР-лікаря.

 

Які зараз існують сучасні методи обстеження для виявлення гострих середніх отитів?

Найпростішим та найдоступнішим для кожного лікаря є отоскопія. Необхідно оцінити вираженість запалення та диференціювати з іншими захворюваннями вуха. Швидким та об’єктивним методом є тимпанометрія (імпедансометрія), навіть для зовсім маленьких пацієнтів, за допомогою якого лікар може визначити наявність ексудату у середньому вусі (ексудативний середній отит) або порушення прохідності слухової труби (сальпінгоотит). Для дітей більш дорослого віку можна проводити аудіометрію.

Як лікувати гострий середній отит?

Перш за все необхідно звернутися до ЛОР-лікаря для того, щоб він призначив необхідне лікування. Якщо немає можливості терміново потрапити до лікарні, застосуйте препарати для першої допомоги при гострих середніх отитах:

  • сольовий ізотонічний розчин у ніс, куплений в аптеці (дітям до 2х років у вигляді крапель, старше 2х років у вигляді спрею)
  • судинозвужувальні краплі (концентрація залежно від віку), але застосовувати не більше 5 днів
  • анестезуючі та протизапальні краплі у вуха (якщо немає гноєтечі з вуха, якщо вона є ні в якому разі не застосовувати)
  • жарознижувальні та знеболюючі препарати (дозування залежно від віку)

Важливо якомога швидше звернутися до ЛОР-лікаря!

Коли необхідно застосовувати системний антибіотик та яка тривалість курсу?

По-перше, призначає антибіотик тільки лікар! По-друге, призначення залежить від віку пацієнта, важкості отиту, наявності отореї, однобічності чи двобічності отиту. Як правило курс лікування системними антибіотиками у дітей становить 7 днів, для дітей до 2х років або з важким перебігом – 10 днів. Але ефективність лікування можна оцінювати тільки через 48 – 72 годин після прийому першої дози.

Яка ж існує сучасна профілактика?

Найбільш частими бактеріальними збудниками гострого середнього отиту є пневмококк (Streptococcus pneumoniae), гемофільна паличка (Haemophilus influenzae) або моракселла (Moraxella catarrhalis). На практиці виділення збудника не має принципового значення для тактики ведення хворих. Але у сучасних країнах вже давно пацієнтам рекомендована вакцина для попередження пневмококкової інфекції - Превенар 13 (Prevenar 13) або пневмококкової інфекції та гемофільної палички - Синфлорикс (Synflorix).

Якщо ви помітили у дитини вищевказані симптоми відразу звертайтеся за допомогою до лікарів Мобільної клініки DobroDoc + і отримайте кваліфіковану консультацію від ЛОР лікаря, педіатра або Сімейного лікаря!