Симптоми інсульту
Судинні захворювання займають особливе місце серед інших хвороб та посідають лідируючу позицію серед смертності усього населення.
Симптоми інсульту має знати кожна людина, щоб своєчасно надати допомогу та врятувати життя. Перші 4,5 годин – час терапевтичного вікна, коли можливе проведення тромболітичної терапії, як метода найефективнішого відновлення церебрального кровообігу.
Для швидкої діагностики інсульту існують стандартизовані шкали. Адаптована шкала на українську мову має назву «МАРШ».
М – порушення мови
А – асиметрія обличчя
Р – слабкість у руці
Ш – викликати швидку медичну допомогу
Проте, будь-які неврологічні симптоми (порушення ходи, втрата пам’яті, психічні порушення та інше), що виникли раптово, особливо у людей з фактором ризику, мають бути насторожуючим дзвінком щодо судинних катастроф.
Вважаючи на те, що існують два принципово різні види інсульту – ішемічний та геморагічний, варто уникати лікування в домашніх умовах. А саме: різко знижувати артеріальний тиск, приймати кроворозріджуючи, метаболічні та інші препарати. Такі пацієнти потребують негайної госпіталізації до спеціалізованих відділень.
Особливо актуальною є тема неврологічних ускладнень на фоні СOVID-19. Перш за все це стосується гострого порушення мозкового кровообігу, так як системне запалення внаслідок дії вірусу призводить до порушення згортання крові. За даними досліджень пацієнти з ковід-інфекцією, в яких розвивався гострий інсульт, були більш молодого віку та мали тяжчий перебіг захворювання і вищу летальність.
Для профілактики виникнення інсульту необхідно:
- Корекція способу життя (фізична активність, нормалізація харчування, корекція зайвої ваги, відмова від тютюну, алкоголю).
- Контроль артеріальної гіпертензії.
- Контроль рівня холестерину, глюкози.
- Лікування супутніх захворювань.